ورود به جرقه

دانلود ویژه

پــی دی اف آمــوزش

تاریخچه ی حفاظت در برابر انفجار قسمت دوم

رایـگان
یکشنبه, 09 آبان 1395 15:31

 نخستین مقررات آلمان در خصوص حفاظت تاسیسات  در مناطق پرخطر با نام"اصول اولیه نصب تجهیزات الکتریکی در مناطق بهره برداری با شرایط محیط های مستعد خطر و اتاق های ذخیره سازی و یا انبارها (VDE 0165/1935)" در سال 1935 منتشر گردید.

قسمت اول مبحث تاریخچه ی حفاظت در برابر انفجار را می توانید از لینک زیر مطالعه نمایید

 بازبینی اولیه ی این مقررات  با مقررات 0171 VDE "مقررات ساختمانی مربوط به دستگاه های حفاظت شده در مقابل انفجار " آغاز شد، که در سال 1943 به اجرا در آمد. این مقررات توام با اسناد و مدارک لازم برای طراحی و ساخت ایمن در اختیار سازندگان تجهیزات الکتریکی قرار گرفت تا در محیط های مستعد انفجار استفاده نمایند .

این مقررات نه تنها اقسام اختصاصی حفاظت و گستره ی کاربرد آن ها را شرح می داد، بلکه شامل تعدادی از مشخصه های ساختاری نیز بوده و علامت شناسایی با مارک  برای دستگاه های الکتریکی ساخته شده را منطبق با آن معرفی نمود.


اصول و مشخصه های حاکم بر مقررات 165 و 171 VDE طبق حکم پلیس به تاریخ 13/10/1943 برای دستگاه های الکتریکی در مناطق مستعد خطر و در معادن در معرض خطر گاز متان بود. حکم پلیس اصولا خطاب به سازندگان دستگاه های الکتریکی بود. این حکم مشخص می کرد که تجهیزات الکتریکیِ حفاظت شده در برابر انفجار تنها در صورتی می توانند به بازار عرضه شده و نصب و استفاده گردند که با مقررات به اصطلاح VDE تطابق داشته باشند و آزمون های تشخیص نوع کاربری(type test) و آزمون های معمول(routine test) مشخص شده در مقررات را بطور موفقیت آمیزی گذرانده باشند.

بخش بازرسی کارخانه به عنوان مقام صلاحیت دار برای تعریف اینکه یک اتاق یا کارخانه (یا دستگاه) تا چه میزان در معرض خطر انفجار  قرار دارد، انتخاب شد.

"حکم مربوط به  نصب تجهیزات و تاسیسات الکتریکی در محیط های مستعد انفجار (ExVO)"، که در سال 1963 صادر گردید، دستگاه های حفاظت شده در برابر انفجار نه تنها التزام به داشتن تاییدیه آزمون توسط موسسه ی تکنولوژی فیزیک فدرال (Physikalisch-Technische Bundesanstalt PTB) و یا پایگاه تست معادن (BVS) را داشتند همچنین می بایست ملزم به اخذ تاییدیه طرح از مقامات ایالت صلاحیت دار فدرال را نیز می شدند.

در سال 1975 مجمع اتحادیه اروپا دستورالعمل هایی در خصوص حفاظت در برابر انفجار را صادر نمود. استانداردهای اروپایی مربوط به تجهیزات الکتریکی مورداستفاده در نواحی مستعد خطر توسط CENELEC، "کمیسیون اروپایی برای استانداردسازی الکتروتکنیکال" تنظیم گردید.

در آلمان استانداردهای اروپایی جدید EN 50014 تا EN 50020 همانند استانداردهای VDE به عنوان بخشی از استانداردهای ملی پذیرفته شد.

این استانداردهای جدید DIN EN 50014 تا 50020/VDE 0170/0171، بخش های 1 تا 7، همانند مقررات VDE تعیین شد،  و در تاریخ 01/05/1978 به صورت اجباری به اجرا در آمد. کاربرد این استانداردهای اروپایی برای ساخت و تست دستگاه های الکتریکیِ حفاظت شده در برابر انفجار در سرتاسر اروپا بوسیله ی "دستورالعمل EC،  79/196/EC" اداره می شد.


با مقررات جدید تدوین شده، که در آن زمان به عنوان ElexV شناخته می شد، در میان سایر موارد، دستورالعمل EC در تاریخ 01/07/1980 پیاده شد و حفاظت در برابر انفجار ، برای سازندگان و اپراتورهای دستگاهها تنظیم گردید. هم چنین موسسات جهت آزمون ساخت تجهیزات و تایید طراحی تاسیس گردید و بجای آزمون نوع تجیهز معرفی شد. آزمون مقدماتی نوع تجهیز نمونه اینک بوسیله ی موسسات تستِ ذیصلاحِ عضو اتحادیه اروپایی که به Notified Bodies معروف شدند انجام می پذیرفت. گواهینامه های مطابقت و بازرسی که براساس تست های مذکور اعطا می شد در سرتاسر اروپا معتبر بودند.

بخش سوم این مطلب را می تواند از لینک زیر مطالعه نمایید:

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *